Вторник, 26.11.2024, 5:00 AM


Приветствую Вас Гость RSS

ЭТНО - ИМИДЖ

творческая мастерская

ГлавнаяКаталог статейРегистрацияВход
Block title
Главная » Статьи » Национальный костюм Украины

Український костюм, народний та сучасний (Частина №2)

Український костюм, народний та сучасний (Частина №2)

ПОДІЛЛЯ. Кінець XIX - початок XX ст. 

Дівочий костюм. Сорочка домотканого полотна з суцільним рукавом. Виложистий комір, верхня частина рукавів та погруддя вишиті великими квітами червоно-синіми нитками. Широка спідниця-літник з домотканого сукна обшита по подолу плисом, фартух домотканий шерстяний з різноколірною вишивкою. Червоний тканий пояс з китицями пов'язаний на два боки. Характерний для Поділля вінок, в який ззаду вплітають більші квіти, спереду менші. Чоботи руді з орнаментованими закаблуками. Прикраси: червоне «кам'яне» та перламутрове біле намисто і сережки. 

Жіночий костюм. Сорочка домотканого полотна з суцільними рукавами, пришитими до станка декоративними кольоровими розшивками. Рукава, особливо верхня частина, та погруддя пишно вишиті технікою набирування. Характерні вертикально вишиті смужки біля пазухи. Поділ сорочки має два розрізи, вишиті яскравою, в основному червоного кольору, вишивкою. Носили сорочку з великим напуском на пояс. Горбатка з чорної шерстяної домотканої тканини з кольоровою ниткою по подолу. До вузької крайки, що підтримує горбатку, підвішений гаманець. Невисокий очіпок циліндричної форми, до якого пов'язана «нафрама» з тонкої білої тканини. Прикраси: червоне «кам'яне» намисто з дукачами, каблучки та сережки. Постоли шкіряні на ремінцях. 

ПОДОЛЬЕ. Конец XIX - начало XX в. Девичий костюм. Женский костюм.

PODOLYE. Turn of the 20th с. Girl's costume. Woman's costume. 

 

ПОЛТАВЩИНА. Кінець XIX - початок XX ст. 

Дівочий костюм. Сорочка домотканого полотна з поликами, вишита квітами червоно-чорного кольору. Керсетка довга, «у складку», з високою талією, прикрашена тасьмою і плисом. Рясна спідниця з напівшерстяної фабричної тканини з нашитими по подолу стрічками з плису. Вінок високий, «чубатий», з прив'язаними до нього кольоровими кісниками. Намисто «добре», червоне, з дукачами. Чорні шкіряні черевики на високих підборах. 

Жіночий костюм. Сорочка з домотканого полотна. Рукава, під-поличчя та полики вишиті лляними нитками сірого або білого кольорів. На місці з'єднання рукавів з уставками рукав збирався в зборочки-«пухлики». Керсетка «в розмашку», «з вусиками», пошита з ситцю в квіточку. Поли керсетки обшиті плисом, по лінії талії нашиті червоні гудзики. Плахта «з крилами», шерстяна, з дрібним малюнком у квадратах. Колір квадратів переважно зеленкувато-синій та червоний, фартух з полотна оздоблений мережкою та вирізуванням. Головний убір «намітка» з тонкої білої тканини, пов'язаний на м'який очіпок. Орнаментовані чоботи — «сап'янці» жовто-коричневого кольору. 

ПОЛТАВЩИНА. Конец XIX - начало XX в. Девичий костюм. Женский костюм.

POLTAVA REGION. Turn of the 20th с. Girl's costume. Woman's costume. 

 

КИЇВЩИНА. Кінець XIX - початок XX ст. 

Чоловічий костюм. Сорочка домотканого полотна з «призбиранням» біля коміра. Пазуха, комір, низки рукавів та рукава біля пройми вишиті червоно-чорними нитками хрестиком. Орнамент рослинний. Штани широкі, «наддніпрянські», з сурового полотна, на очкурі, підперезані широким червоно-зеленим поясом, пов'язаним «на два кінці». Чорно-рудувата свита доморобного сукна пошита «до ряс». Стоячий комір, поли та «закавраші» обшиті шкірою. Висока шапка із сивого смушку «стіжкуватої» форми. Чорно-руді шкіряні чоботи з невисокими халявами. 

Жіночий костюм. Сорочка домотканого полотна з уставками та вузеньким стоячим коміром. Червоно-чорна та чорно-синя вишивка на пазусі, уставках та чохлах виконана хрестиком бавовняними нитками. Для мережки по подолу використана сіра лляна нитка. Зелена з червоними «перчиками» баєва юпка пошита «на три вуси» з великим виложистим коміром. Запаски, червона передня та синя задня, з домотканої шерстяної тканини з різноколірним геометричним орнаментом по подолу. Крайка з китицями зав'язана на лівому боці. Вишитий волічкою бавовняний очіпок затягувався на потилиці червоною стрічкою. Прикраси: червоне намисто, намисто з бурштину (янтарю), сережки та каблучки. Чоботи червоні на високих «корках». 

КИЕВЩИНА. Конец XIX - начало XX в. Мужской костюм. Женский костюм.

KIEV REGION. Turn of the 20th с. Man's costume. Woman's costume. 

 

ХАРКІВЩИНА. Кінець XIX - початок XX ст. 

Чоловічий костюм. Сорочка «до гестки» з бочками, що вшивалися між основними пілками. У зв'язку з тим, що станок, завдяки бочкам, ширший, ніж кокетка, біля шва, що з'єднує станок та кокетку, утворювались численні зборки. Червоно-чорна вишивка хрестом на комірі, маніжці та манжетах. Штани широкі, пістрякові до очкура. Капелюх — бриль з соломи. Чоботи-«пришви» з чорної шкіри. 

Жіночий костюм. Сорочка з уставками прямокутної форми. Багатоколірна вишивка у вигляді квадратів на уставках, вздовж рукавів та на вузенькому стоячому комірі. Низки рукавів «от-лажки» зібрані «на нитку». Поділ прикрашений мережкою та прутиком. Парчева, керсетка «до дев'яти вусів», з зубцями на погрудді, обшитими, як і поли керсетки, кольоровою тасьмою «висічкою». Плахта виткана квадратами переважно жовтогарячого кольору. фартух-«завіса» парчевий, з подолом, обшитим червоним сукном. Парчевий очіпок циліндричної форми з «вушками». На очіпок пов'язували квітчасту хустку. Чоботи-«чорно-бривці» чорно-жовті, з орнаментованими закаблуками. 

ХАРЬКОВЩИНА. Конец XIX - начало XX в. Мужской костюм. Женский костюм. KHARKOV REGION. Turn of the 20th с Man's costume. Woman's costume. 

 

ДНІПРОПЕТРОВЩИНА. Кінець XIX - початок XX ст. 

Жіночий костюм. Характерним для керсеток та юпок на Дніпропетровщині на той час був чотирикутний виріз горловини — «каре». Юпанка з блискучої, «оертусової», тканини, «до складок». Поли, низки рукавів та виріз горловини обшиті чорним плисом та кольоровими нитками. Плахта ціла, «нагальна». Орнамент «ведмежі лапи» створює ритмічний малюнок із різноколірних вовняних ниток з перевагою червоно-білих та жовто-зелених кольорів. Білий полотняний фартух прикрашений вишивкою та «зашивками». Звужений з боків червоно-сріблястий шовковий «капор» часто носили без хустки. Зелено-чорні чоботи-«чорнобривці» з вистроченими закаблуками та мідними підківками на високих «корках». Прикраси: «добре» намисто з дукачами, каблучки та сережки. 

Чоловічий костюм. Полотняна, з «бамбака», «лоцманська» сорочка з широкими рукавами в дві пілки. Нашивна маніжка та стоячий комір, зав'язаний червоною стрічкою, вишиті червоно-чорними нитками. Оздоблені вишивкою також низки рукавів. Сорочка заправлена в широкі пістрякові штани «наддніпрянського» крою, підперезані широким червоним в'язаним поясом з китицями. Свита біла з домотканого сукна «до стану», з стоячим коміром. Головний убір — сіра смушкова шапка циліндричної форми. 

ДНЕПРОПЕТРОВЩИНА. Конец XIX - начало XX в. Женский костюм. Мужской костюм. DNEPROPETROVSK REGION. Turn of the 20th с. Woman's costume. Man's costume. 

 

ДОНЕЧЧИНА. Кінець XIX - початок XX ст. 

Жіночий костюм. Сорочка «до гестки» з нашитою вздовж вирізу горловини пілкою. Вишивка червоно-чорного кольору Прикрашена сорочка ще мережкою та вирізуванням. «Кохта черкасинова», «під усики», розшита кольоровою тасьмою. Поли обшиті мереживом. Рясна спідниця з яскравої фабричної тканини по подолу обшита плисом та підшита «щіточкою», щоб не протиралася на перегині, фартух-попередниця, «запон» з фабричної тканини, оздоблений мережкою та підшитою по подолу «шляркою». Кашемірова хустка надіта на «сіточку», що пов'язувалась на «гуг-лю» — туго скручене волосся. Високі шкіряні черевики з червоними шнурками. 

Чоловічий костюм. Тунікоподібна сорочка з широким стоячим коміром і широкою маніжкою. Комір, маніжка і низки рукавів вишиті. Обов'язковим атрибутом чоловічого костюма була коротка «жильотка» темного кольору. Штани з напівсукна, вузькі, міського крою. Чоботи-«бутилки» з твердими блискучими халявами. Головний убір — картуз. 

ДОНЕТЧИНА. Конец XIX - начало XX в. Женский костюм. Мужской костюм. DONETSK REGION. Turn of the 20th с. Woman's costume. Man's costume. 

 

ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСТЬ. Друга половина XX ст. 

Жіночий костюм. Бавовняна сорочка, пошита за традицією з уставками, пришитими до стану широким «змережуванням», з вишитими рукавами. Нагрудник, схожий на білоруський «саян», з шерстяної тканини синього кольору є комплексом ліфа з спідницею, фартух з такої ж тканини, оздоблений вишивкою гладдю та мережкою. Хустка квітчаста шерстяна. Прикраси: «плетьонка» з бісеру, «коралі». 

Дівочий костюм. Біла шовкова блузка вже з коротким рукавом, але з традиційним орнаментом, вишитим вздовж пазухи та на рукавах. Сарафан з квітчастої тканини відрізний, в талію. Прикраси: традиційна «плетьонка» з бісеру світлих кольорів. 

ЖИТОМИРСКАЯ ОБЛАСТЬ. Вторая половина XX в. Женский костюм. Девичий костюм.

ZHITOMIR REGION. Second half of the 20th с. Woman's costume. Girl's costume. 

 

ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ. 

Чоловічий костюм. 50—60-і pp. Сорочка синього кольору на кокетці, з поліхромною вишивкою маніжки, манжетів та подолу. Штани темні з фабричної шерстяної тканини. Сорочка носиться переважно поверх штанів «під пас». 

Дівочий костюм. 70-і pp. XX ст. Блузка з суцільним вишитим рукавом. Виріз горловини обшитий плетеною сіточкою з різноколірних ниток. Безрукавка-«сердак» вишита «коралями» і обшита по полах тасьмою. Спідниця «шаленова» з шерстяної тканини в квіточку. 

ТЕРНОПОЛЬСКАЯ ОБЛАСТЬ. Мужской костюм. 50—60-е гг. XX в. Девичий костюм. 70-е гг. XX в. TERNOPOL REGION. Man's costume. 1950s - 1960s. Girl's costume. 1970s. 

 

ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ. 70-і pp. XX ст. 

Жіночий костюм. Багатошаровий, яскраво розшитий костюм молодої жінки є зразком, де органічно переплелися традиційні форми і декор з сучасним матеріалом. Сорочка з фабричного полотна з типовим для Поділля суцільнокроєним рукавом. Округлість рукава призбирана. Рукава, пазуха і поділ розшиті різноколірними «розшивками». Безрукавка і спідниця складають один ансамбль, вони з тонкої фабричної шерсті традиційного для Поділля темного кольору. Спідниця у складку з розшитим подолом. Безрукавка в талію, поли яскраво вишиті. На ногах туфлі-«постоли» традиційного типу.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ. 70-і pp. XX ст. 

Жіночий костюм, що склався на традиційній основі. Блузка з фабричної тканини з суцільнокроєним рукавом. Вишивка на рукавах і пазусі однотонна (чорна) або ж двоколірна (чорна з червоним). Широка спідниця з яскравої фабричної тканини, переважно з малюнком (квіточки, горошок). Поділ спідниці прикрашають, як правило, кількома поперечними складками. 

ТЕРНОПОЛЬСКАЯ ОБЛАСТЬ. 70-е гг. XX в. Костюм молодой женщины. TERNOPOL REGION. 1970s

ИВАНО-фРАНКОВСКАЯ ОБЛАСТЬ. 70-е гг. XX в. Женский костюм

IVANO-FRANKOVSK REGION. 1970s.

 

ВІННИЦЬКА ОБЛАСТЬ. 60-70-і pp. XX ст. 

Жіночий костюм. На Вінниччині замість традиційної жіночої сорочки в наш час увійшла в побут сорочка «до талійки» з поліхромною вишивкою квіточками на кокетці і рукавах, з обов'язковою квіткою, вишитою на вирізі горловини. Рясна спідниця з барвистої тканини обшита по подолу зеленим плисом, фартух із ситцю із «шляркою» (оборкою) прикрашений кольоровими стрічками.

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ. 50-60-і pp. XX ст. 

Чоловічий костюм. Біла бавовняна сорочка з кокеткою-«пере-гинкою», від якої вздовж погруддя зроблені дрібненькі складоч-ки-«фальбаночки». На комірі, пазусі та «дудах» поліхромна вишивка. Вузькі штани сучасного крою. 

ВИННИЦКАЯ ОБЛАСТЬ. 60-70-е гг. XX в. Женский костюм. VINNITSA REGION. 1960s - 1970s.

ХМЕЛЬНИЦКАЯ ОБЛАСТЬ. 50-60-е гг. XX в. Мужской костюм.  KHMELNITSKY REGION. 1950s - 1960s. 

 

ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ. 60-і pp. XX ст. 

Жіночий костюм. Блузка з бавовняної тканини, пошита в талію з поздовжніми складами-«зашивками». фартух прикрашений вишивкою та мереживом. Прикраси: червоний бант та «плетьон-ка» у вигляді ажурної стрічки, вишитої бісером. Зручний і практичний одяг — блузка і спідниця — з деякими видозмінами поширений в багатьох областях республіки.

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ. 70-і pp. XX ст. 

Дівочий святковий костюм. Він склався на основі традиційного комплексу. Сорочка-«косиця»; безрукавка з яскравої шовкової тканини, пошита за традицією «з зубцями» на полах; фартух-«плат», прикрашений мереживом та червоною стрічкою. Традиційна шийна прикраса «силянка» зроблена з бісеру. 

ЧЕРНИГОВСКАЯ ОБЛАСТЬ. 60-е гг. XX в. Женский костюм. CHERNIGOV REGION. 1960s

ЗАКАРПАТСКАЯ ОБЛАСТЬ. 70-е гг. XX в. Девичий праздничный костюм. TRANSCARPATHIAN REGION. 1970s.

 

ЛЕНІНГРАДСЬКИЙ БУДИНОК МОДЕЛЕЙ. 70-і pp. XX ст. 

Жіночі костюми, в яких використані елементи традиційного українського вбрання.

Безрукавка обшита хутром, поли вишиті кольоровими нитками та тасьмою на взірець традиційного кептаря. Червоно-зелена плахтового малюнка спідниця прикрашена китицями. Брючний ансамбль. Жакет, розшитий подільським візерунком. Вдале сполучення червоного гарусу та чорного тла роблять костюм красивим і модним. 

ЛЕНИНГРАДСКИЙ ДОМ МОДЕЛЕЙ. 70-е гг. XX в. Женские костюмы, в которых использованы элементы традиционной украинской одежды.

LENINGRAD FASHION HOUSE. 1970s. Women's costumes with elements of Ukrainian folk clothing.



Категория: Национальный костюм Украины | Добавил: A-administrator (21.01.2012) | Автор: Valentina Nikolaevna
Просмотров: 2027 | Теги: сценическая одежда, украинская национальная одежда, поив одежды, творческая масерская, этно имидж, украинская одежда, традиционная одежда | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Друзья сайта
  • Коучинг.Рекламные кампании.Праздники
  • Инструкции для uCoz

  • Все права защищены.Этно-Имидж.© 2024